Altın Varantları Nedir?

Dayanak varlığı Ons Altın (XAUUSD) olan varantlardır. Veri sağlayıcı terminalde dayanak varlığı XAUUSD koduyla takip edebilirsiniz. Ons Altın üzerine beklentisi olan yatırımcılar için uygundur.

Kısa kodu AQ ile başlayan varantlar Altın varantıdır. Altın varantlarının çarpanı 1/200 dür.

Altın Varantlarının Avantajları Nelerdir?

Altın varantlarında Dolar/TL Kuru 1 Dolar=1 TL şeklinde sabitlenerek yatırımcıların Dolar/TL kuru değişimlerinden etkilenmesinin önüne geçilir. Bu nedenle Altın varantlarını alan yatırımcıların sadece Ons Altın fiyatını takip etmesi yeterlidir. Bu, Altın varantlarının diğer altın üzerine geliştirilmiş kaldıraçlı ürünlere göre en önemli üstünlüğüdür.

Dar alım satım fiyat makası, piyasa yapıcı tarafından sağlanan yüksek likidite ve kaldıraç ile Altın Varantları altın üzerine beklentisi olan yatırımcılar için önemli bir alternatiftir.

Kimler Altın Varantı Almalı?

Altın ons fiyatı üzerine beklentisi olan ve portföyünün değerini TL bazında ölçen yatırımcılar için uygundur. Alım varantı alan yatırımcı altının dolar bazındaki değer artışından, satım varantı alan yatırımcı ise altının dolar bazındaki değer düşüşünden TL getirisi elde etmeyi hedefler.

Örnek: Bir Alım Varantının kullanım fiyatı 1.100$ iken vade sonu uzlaşı değeri 1.150$ olur ise, varantın yatırımcıya sağladığı kar 0,25 TL’dir.[(1.150-1.100)*0,005)=0,25]

Altın Varantlarında Vade Sonu Uzlaşma Fiyatı Nedir?

Altın varantların itfasında dikkate alınacak Dayanak Varlık Uzlaşı Değeri, itfa günü Bloomberg BFIX ekranında XAUUSD kuru için Borsa İstanbul pay piyasası süreli işlem kapanış saatinde sabitlenen ortalamadır(mid).  Vade Sonu Uzlaşma Fiyatıdır. Dayanak gösterge vade sonu uzlaşı fiyatı ile kullanım fiyatı arasındaki fark, çarpan (1/200) ile çarpılır, elde edilen değer Türk Lirası olarak yatırımcıya Nakit Uzlaşı sonucunda ödenir.

Bir Alım Varantının kullanım fiyatı 1.700$ iken vade sonu uzlaşı değeri 1.750$ olarak gerçekleşmişse varantın yatırımcıya sağladığı kar 0,25 TL olacaktır.[ (1.750-1.700)*0,005)=0,25]

Ons Altın Varantlarının Kazancı Stopaja Tabi midir?

ONS Altın varantlarından elde edilen karlar %10 stopaja tabidir. Stopaj kaynağında kesilir. Endeks, Pay ve Düello varantları stopaja tabi değildir.

Adınız

Soyadınız

E-Posta Adresiniz